با آپشن‌ های نیسان جوک آشنا شوید

آپشن‌ های نیسان جوک

نیسان جوک از آن دسته از خودروهایی است که هر شخص نظر متفاوتی درباره آن دارد. طراحی عجیب و نامانوس این خودرو باعث شده است، عده‌ای علاقه فراوانی به نیسان جوک داشته و برخی دیگر به‌شدت از این کراس‌اوور کوچک ژاپنی متنفر باشند. طراحی متمایز، قیمت مناسب و آپشن‌ های نیسان جوک دست‌به‌دست هم دادند تا این خودرو از همان ابتدای حضور در بازارهای بین‌المللی توجهات فراوانی را به‌سوی خود بکشاند و به خودرویی بسیار پرفروش تبدیل شود.

نیسان جوک بر روی پلتفرم B شرکت نیسان(Nissan B platform) بناشده و نمای ظاهری آن نیز بر اساس یک خودروی مفهومی به نام نیسان قازانا‌(Qazana) شکل گرفته است. این خودرو نخستین‌بار در سال 2010 بر روی خط تولید شرکت سازنده قرار گرفت، اما در سال 2016 و با یک تأخیر طولانی به بازار کشورمان راه یافت. برخلاف آنچه انتظار می‌رفت، این خودرو در بازار کشور ما نیز توانست سهم قابل‌توجهی از بازار خریدوفروش کراس‌اوورهای کوچک را از آن خود کند.

آپشن‌ های نیسان جوک

در بازار ایران نیسان جوک در سه تیپ با نام‌های اسپرت، اسکای پک و پلاتینیوم عرضه شده‌است. مدل اسکای پک نسخه پایه‎ی این خودرو محسوب می‌شود و از امکانات بیش‌ازحد محدودی برخوردار است. تیپ میانی این خودرو پلاتینیوم نام دارد که از یک موتور 1.6 لیتری تنفس طبیعی مشابه با مدل اسکای‎پک استفاده می‌کند، ولی آپشن‌های بیشتری دارد.

آپشن‌ های نیسان جوک

مجهزترین تیپ این خودرو، نیسان جوک اسپرت نام دارد که هم از آپشن‌های فراوانی برخوردار است و هم زیر کاپوت آن یک موتور 1.6 لیتری توربوشارژ قدرتمند حضور دارد که شتاب صفر تا صد آن حدود 8.5 ثانیه اعلام شده‌است. برای آشنایی هرچه بیشتر شما مخاطبین عزیز با آپشن‌ های نیسان جوک، در ادامه به برخی از مهم‌ترین تجهیزات و امکانات تیپ اسپرت این خودرو اشاره کرده‌ایم:

سیستم کنترل دینامیکی نیسان‌(NDCS)

سیستم کنترل دینامیکی نیسان که NDCS نامیده می‌شود، یک سیستم کنترل پایداری پیشرفته است که از ۷ سنسور مختلف برای بررسی وضعیت خودرو روی جاده استفاده می‌‌کند. این سیستم در جاده‌های خیس و لغزنده مانع از انحراف خودرو خواهد شد و در پیچ‌ها نیز به کنترل بهتر خودرو توسط راننده کمک می‎کند.

درون هر یک از چرخ‌های نیسان جوک سنسورهای سرعت تعبیه شده‌است؛ این سنسورها می‌توانند با محاسبه اختلاف سرعت چرخ‌ها نسبت به یکدیگر، از انحراف خودرو مطلع شده و با فعال کردن سیستم ترمز و کنترل دریچه گاز، پایداری خودرو را بهبود بخشند. علاوه‌بر این، سامانه NDCS با تشخیص بیش‌فرمانی و کم‌فرمانی نیسان جوک، می‌تواند پایداری خودرو را درون‌پیچ‌ بالا ببرد.

رادار هشدار خروج از خط‌(LDW)

رادار هشدار خروج از خط‌(LDW)

یکی دیگر از آپشن‌ های نیسان جوک رادار هشدار خروج از خط است که با نام رادار بین خطوط نیز شناخته می‌شود. این رادار با استفاده از دوربینی که در بالای شیشه جلو قرار دارد، خطوط جاده را دنبال می‌کند؛ چنانچه هنگام رانندگی، بدون استفاده از راهنما یا به‌صورت غیرعمدی از خط حرکتی خود خارج شوید، سیستم LDW به شما هشدار خواهد داد. نیسان جوک در کلاس کراس‌اوورهای کامپکت بازار ایران، تنها خودرویی است که از چنین آپشنی بهره می‌برد.

سیستم تشخیص اشیای متحرک در عقب خودرو‌(MOD)

سیستم تشخیص اشیای متحرک در عقب خودرو‌(MOD)

این سیستم که در برخی خودروها با نام RCTA نیز شناخته می‌شود، در حقیقت یکی از سیستم‌هایی است که در زیرمجموعه سیستم هشدار نقطه کور(BSM) قرار می‌گیرد. این سیستم هنگام حرکت رو به عقب فعال‌شده و با تشخیص حضور عابر پیاده یا اشیاء متحرک دیگر، به راننده نیسان Juke هشدار می‌دهد و مانع از برخورد با اجسام متحرک موجود در پشت خودرو خواهد شد.

سیستم تنظیم ارتفاع خودکار چراغ‌های جلو

اگر خودرویی دارای زاویه چراغ ثابت باشد، با تغییر وضعیت سیستم تعلیق، زاویه نور چراغ‌‌های آن نیز بر هم خواهد خورد. برای مثال اگر خودرو پر از سرنشین باشد و بخش عقبی آن پایین‌تر از حالت استاندارد قرار گیرد، لازم است تا نور چراغ‌ها دوباره با شرایط جدید تنظیم شوند. در نیسان جوک این کار توسط سیستم تنظیم ارتفاع نور خودکار انجام می‌شود. این سیستم از یک سنسور در سیستم تعلیق خودرو استفاده می‌کند که می‌تواند زاویه شاسی را تشخیص داده و به‌طور دائم نور چراغ‌ها را در بهترین ارتفاع تنظیم کند.

دوربین ۳۶۰ درجه(AVM)

دوربین ۳۶۰ درجه(AVM)

در کراس‌اوورهای امروزی با توجه به ارتفاع بالاتر خودرو و وضعیت قرارگیری راننده، دید چندان مناسبی نسبت به اطراف وجود ندارد. برای حل این مشکل، نیسان جوک اسپرت به دوربین ۳۶۰ درجه مجهز شده‌است. این سیستم، تصاویر تهیه شده توسط دوربین‌های جلو، عقب و زیر آینه‌های جانبی را با یکدیگر ترکیب کرده تا درنهایت به یک دید کلی و ۳۶۰ درجه دست پیدا کند و آن را در مانیتور 5.8 اینچی خودرو نمایش دهد.

سیستم هشدار فشار باد تایرها(TPMS)

سیستم هشدار فشار باد تایرها یکی از آپشن‌های ایمنی است که در خودروهای جدید با نام TPMS شناخته می‌شود. نیسان جوک نیز مانند دیگر محصولات مدرن کمپانی نیسان از این آپشن برخوردار است. سیستم هشدار فشار باد تایر، اطلاعات را به‌صورت رادیویی از ۴ سنسور قرار گرفته در والو چرخ‌ها دریافت و به ECU ارسال می‌کند. سیستم TPMS نه‌تنها می‌تواند مقدار فشار باد تایر را به راننده اطلاع دهد بلکه در صورت ترکیدگی لاستیک نیز فورا هشدار داده و راننده را از این مسئله آگاه می‌کند.

سیستم 4×4 تمام‌وقت نیسان‌(AWD)

سیستم 4×4 تمام‌وقت نیسان جوک‌ (AWD)

نیسان جوک اسپرت برخلاف مدل‌های تنفس طبیعی این خودرو که دیفرانسیل جلو هستند، از سیستم چهارچرخ محرک دائمی استفاده می‌کند. در این سیستم یک کلید تنظیم در سمت چپ فرمان تعبیه شده‌است که راننده می‌تواند حالت‌های مختلف را با کمک آن انتخاب کند. در حالت تک دیفرانسیل(2WD) نیروی موتور فقط به چرخ‌های جلو منتقل می‌شود و دیفرانسیل عقب در حالت خلاص قرار دارد. در حالت چهارچرخ(4WD) نیز نیروی موتور بسته به تشخیص کامپیوتر بین چرخ‌های جلو و عقب به‌صورت متغیر تنظیم می‌شود.

سیستم تشخیص نقطه کور(BSW)

سیستم تشخیص نقطه کور(BSW)

سیستم هشداردهنده نقاط کور یا BSW، یکی دیگر از آپشن‌ های نیسان جوک اسپرت است که راننده را از وجود اجسام موجود در نقاط کور خودرو مطلع می‌سازد. زمانی‎که یک اتومبیل به نقطه‌ی کور دید راننده وارد شود، چراغ‌هایی که روی آینه‌های جانبی قرار دارند، روشن‌شده و راننده را از وجود خطر احتمالی آگاه می‌سازند. همچنین درصورتی‌که راننده چراغ راهنمای خودرو را برای تغییر خط روشن ‌کند، سیستم هشداردهنده نقاط کور در صورت تشخیص خودرو در لین(Lane) مجاور با یک اخطار صوتی به راننده هشدار خواهد داد.

از آپشن‌های دیگر نیسان جوک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سانروف برقی
 • 6 عدد کیسه هوا
 • 3 حالت رانندگی‌(نرمال، اکو و اسپرت)
 • مانیتور 5.8 اینچی لمسی به همراه 6 بلندگو
 • شوینده خودکار دوربین عقب
 • گرمکن صندلی‌های جلو
 • سیستم ورود و استارت بدون کلید
 • سیستم کنترل پایداری
 • کنترل کشش
 • سنسور نور و باران
 • کامپیوتر سفری

منبع : سایت همراه مکانیک

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.