طبق خودرو چیست و چه وظیفه ای دارد؟

طبق خودرو

طبق خودرو قطعه ای فلزی است که در دو سر دارای بوشهای محوری است که از یک سو به قطعات متحرک سیستم تعلیق و از سمت دیگر به شاسی خودرو متصل می گردد و نقش اتصال شاسی به قطعات سیستم تعلیق را بر عهده دارد.

محل قرارگیری طبق خودرو

طبق خودرو

وجود این قطعه در خودرو و تعداد آن به نوع سیستم تعلیق و طراحی آن بستگی دارد؛ بنابراین ممکن است یک خودرو طبق نداشته باشد یا بر عکس، دارای چند طبق باشد. بازویی در اطراف متعلقات چرخ قرار می گیرد و از یک سو به قطعات متحرک سیستم تعلیق و از سوی دیگر به شاسی خودرو متصل می شود. در واقع این قطعه، دو قسمت مختلف خودرو را به هم متصل می کند

محل قرارگیری طبق ها نیز ممکن است در نیمه بالا و یا نیمه پایین چرخ وسیله نقلیه باشد که بنا بر محل قرارگیری به آن طبق بالا یا طبق پایین گفته می شود.


بیشتر بخوانید : بررسي سیستم تعلیق  خودرو


 

وظیفه طبق خودرو

طبق در حقیقت عضوی از سیسم تعلیق خودرو به‌حساب می‌آید. طبق‌‌ها وظیفه‌ دارند نیروهای عرضی که از سمت جاده به شاسی خودرو وارد می‌شود را خنثی و یا کم‌زور کنند. این کار از طریق انتقال نیروی از طبق به سگدست و بعدازآن به میل موج گیر اتفاق می‌افتد و درنهایت نیروی دمپ‌شده به شاسی منتقل می‌شود.

شکل طبق

دلیل A شکل بودن طبق که به‌اصطلاح به آن حالت جناغی می‌گویند این است که اتصال به شاسی همیشه از دو ناحیه صورت می‌گیرد. اگر شکل A را نظر بگیرید، سربالای آن به سیستم تعلیق و دو سرپایین آن به شاسی خودرو متصل می‌شوند. این مسئله از دید مکانیکی هم استحکام بیشتری ایجاد می‌کند و هم درنهایت باعث تقسیم فشارهای وارده بین دو خروجی می‌شود.


بیشتر بخوانید : سیبک فرمان و نشانه های خرابی آن


 

عوامل خرابی طبق

طبیعی است که حرکت طبق ها در مسیرهای ناهموار و پستی – بلندی و نیز زمانی که وزن خودرو بیش از حد است، بیشتر می شود. این حرکات توسط فنر و کمک فنر، جذب و تعدیل می شود. اگر ضربه های وارده، مثل زمانی که خودرو تصادف می کند، بیش از حد شدید و ناگهانی باشد، کنترل و جذب ضربه از عهده فنر و کمک فنر نیز خارج و در نتیجه، بازویی، کج می شود.

دیگر عوامل خرابی طبق شامل:

  1. از بین رفتن بوش های طبق بر اثر کارکرد طولانی
  2. نامرغوب بودن مواد اولیه یا کیفیت پایین آن
  3. امکان فرسوده شدن قطعه به دلیل کارکرد طولانی
  4. بیرون زدن بوش بازویی و آسیب دیدن سیبک ها

 


برای خرید طبق ماشین های هیوندای به این صفحه مراجعه کنید


محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.