رسیدن ارزش بازار تسلا در بورس ،تسلا ارزشمندترین خودروساز جهان شد

تسلا در بورس

در پی رسیدن ارزش بازار تسلا در بورس نزدک به ۲۲۰ میلیارد دلار، این شرکت به‌طور رسمی از تویوتا پیشی گرفت و به ارزشمندترین خودروساز جهان تبدیل شد.

باتوجه‌به وجود زیان صنعت خودروسازی طی ماه‌های اخیر و پس از شیوع ویروس کرونا، بیشتر سرمایه‌گذاران نمی‌توانند به جز تماشا کردن و حرص خوردن کار خاصی انجام دهند؛ زیرا گزارش‌های مربوط به فروش خودرو نشان می‌دهد که اوضاع بازار پس از تعطیلی اخیر هنوز بهبود نیافته است.

اما در این آشفته‌بازار، شرکتی وجود داشت که بدون توجه به اوضاع بازار، حرکت روبه‌رشد خود را ادامه می‌داد و همچنان به‌دنبال افزایش ارزش برند خود بود تا اینکه به‌تازگی ارزشمندترین خودروساز جهان شد. به‌طور واضح درباره تسلا موتورز صحبت می‌کنیم که این روزها و در شرایط کسادی بازار، همچنان به رشد خود ادامه می‌دهد.

روز چهارشنبه ارزش بازار تسلا به‌طور رسمی از تویوتا پیشی گرفت و باتوجه‌به معامله شدن هر سهم آن با قیمت ۱،۲۲۸ دلار، ارزش این شرکت در بازار بورس به حدود ۲۲۰ میلیارد دلار رسید.

تسلا در بورس

تعجب سرمایه‌گذاران از رشد غیرمنطقی تسلا در بورس

گیج شدن سرمایه‌گذاران شرکت‌های سازنده خودروهای الکتریکی از روند رشد بازار چیز جدیدی نیست. کافی است که ارزیابی‌های کارشناسان بورس درباره استارتاپ نیکولا را بررسی کنید و متوجه می‌شوید که با هیچ منطقی سازگاری ندارد؛ تعجب سرمایه‌گذاران از رشد ارزش سهام نیکولا وقتی بیشتر می‌شود که آن‌ها می‌دانند این شرکت هنوز هیچ محصولی تولید نمی‌کند.

تسلا نیز به‌عنوان یکی از شناخته‌شده‌ترین برندهای خودروساز برقی، از رشد غیرمنطقی ارزش سهام خود بهره می‌برد که اغلب نتیجه‌ی فعالیت‌های ایلان ماسک (به‌خصوص در توئیتر) است. بااین‌حال، تسلا علاوه بر فروش خودرو مزیت دیگری نیز نسبت به تویوتا دارد.

براساس آخرین گزارش فروش تسلا، این شرکت در سه‌ماهه دوم امسال حدود ۹۰،۶۰۰ دستگاه خودروی الکتریکی تولید کرده و همچنین مسئولان آن ادعا می‌کنند که خودروساز آمریکایی میزان تولید خود را در کارخانه اصلی فریمونت کالیفرنیا، به سطح تولید پیش از همه‌گیری بیماری کووید ۱۹ رسانده است.

چنین ارقامی برای یک خودروساز تقریبا کوچک که ​​در حال نبرد با دولت محلی برای باز نگه داشتن درهای کارخانه خود است، قابل مقایسه با آمار تولید تویوتا نیست و شاید هم تا حدودی مقایسه تویوتا با تسلا طنزآمیز باشد. با این وجود تویوتا نتوانست از وقوع پیش‌بینی‌های ضعیف درباره کاهش تولید محصولات خود جلوگیری کند و از کاهش ۳۵ درصدی تولید طی سه‌ماهه دوم امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته خبر داد.

دلایل منطقی اختلاف ارزش سهام تسلا با میزان واقعی

وب‌سایت مارکت واچ به نقل از دنیل ایوس، تحلیلگر شرکت سرمایه‌گذاری و خدمات مالی Wedbush Securities نظرات ارزشمندی درباره دلایل منطقی اختلاف ارزش سهام تسلا در بورس با میزان واقعی آن ارائه داده است. شرکت Wedbush Securities پیش از منتشر شدن گزارش‌های فروش تسلا، ارزش هر سهم خودروساز برقی آمریکایی را افزایش داد. هم‌اکنون این شرکت پیشنهاد می‌کند که ارزش سهام تسلا حتی می‌تواند تا حدود ۲،۰۰۰ دلار نیز برسد.

دنیل ایوس گفت:

به‌نظر ما، تعداد تحویل ۹۰،۰۰۰ دستگاه خودرو در شرایط تعطیلی ناشی از شیوع ویروس کرونا بسیار خارق‌العاده است و این عامل می‌تواند به‌عنوان یکی از نکات مثبت تسلا در نظر گرفته شود؛ چیزی که باعث تغییر شرایط بازی خواهد شد. ما معتقد هستیم که ارزش هر سهم تسلا می‌تواند حداقل ۳۰۰ دلار و حداکثر ۴۰۰ دلار افزایش یابد؛ زیرا نفوذ این خودروساز قرار است طی ۱۲ تا ۱۸ ماه آینده به‌طور درخورتوجهی افزایش یابد و نوآوری‌های مهمی در زمینه باتری خودروی الکتریکی از کارخانه گیگا فکتوری ۳ در شانگهای چین دارد.

شاید چنین نظریه‌هایی بیشتر حدس و گمان به‌نظر برسند، اما شواهد نشان می‌دهند که سهام تسلا از روند موجود در بازار تبعیت نمی‌کند. شاید ارزش ۲،۰۰۰ دلار به ازای هر سهم تسلا، آنقدرها که به‌نظر می‌رسد دور از دسترس نباشد.

 

منبع : سایت زومیت


 

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.