موقع رانندگی در برف چه نکاتی و مواردی را باید رعایت کنیم؟

رانندگی در برف

رانندگی در برف اگرچه سخت است اما می توان با رعایت نکات ایمنی می توان در جاده های برفی هم رانندگی کرد. در این مقاله می خواهیم به بررسی نکات رانندگی در برف بپردازیم.

رانندگی در برف، فقط برای موارد اضطراری است

پیش از آنکه به سراغ نکات رانندگی در برف برویم، باید بر یک نکته مهم تاکید کنیم. رانندگی یک مهارت است و به تدریج می توان مهارت انجام یک کار خاص مثل رانندگی را افزایش داد. بنابراین پیشنهاد می کنیم اگر هنوز بر رانندگی و اتومبیل خود مسلط نیستید، رانندگی در برف را فراموش کنید. همچنین در برخی شرایط آب و هوایی حتی رانندگان بسیار ماهر نیز قادر به رانندگی نیستند. برای مثال رانندگ در هنگام کولاک بسیار خطرناک است، چراکه امکان گیر کردن در برف وجود دارد.

 

بنابراین در شرایطی که دید مناسبی ندارید یا با برف و کولاک بسیار سنگینی مواجه هستید، به هیچ وجه رانندگی نکنید. در ادامه می خواهیم به بررسی نکات رانندگی در برف بپردازیم.

1. لاستیک مناسب، کلید موفقیت در رانندگی در برف

همان طور که نمی توان با یک کفش عادی به کوهنوری رفت، با لاستیک های معمولی هم نمی توان در جاده های برفی رانندگی کرد. در حقیقت ریسک رانندگی با لاستیک معمولی بسیار بالاست. در این مورد مدل اتومبیل هم تاثیر چندانی ندارد. بنابراین اگر اتومبیل شما دیفرانسیل جلو یا دیفرانسیل عقب و یا 2 دیفرانسیل هم باشد، لازم است با لاستیک مناسب اقدام به رانندگی کنید. لاستیک مناسب برف باید بیشترین اصطکاک و چسبندگی به زمین را داشته باشد. از طرف دیگر عاج های لاستیک باید درشت باشد. پیش از رانندگی حتما میزان باد لاستیک را چک کنید و حتما از زنجیر چرخ استفاده کنید.

2. چراغ ها راهنمای ما در رانندگی در برف

در جاده های برفی دید به سرعت کاهش می یابد. این وضعیت خصوصا در زمانی که برف در حال بارش باشد، خطرناک است. بهترین کاری که می توان قبل از رانندگی انجام داد، اطمینان از سلامتی چراغ ها است. چراغ های جلو و عقب را چک کنید. در هنگام چک کردن بهتر است تمام حالات نوردهی مثل نور بالا، نور پایین و فلاشرها کاملا بررسی شوند.

 

3. شیشه های ماشین را کاملا تمیز کنید

پیش از حرکت بهتر است تمامی شیشه های ماشین را تمیز کنیم. اگر برف بر روی شیشه ماشین نشسته باید کاملا پاک شود. در هنگام تمیز کردن آیینه های کناری ماشین را نیز باید کاملا تمیز کرد.

4. ضد یخ را فراموش نکنید

در داخل رادیاتور از آب و سایر مایعات استفاده می شود. در هنگام رانندگی در هوای برفی امکان یخ زدن این مایعات وجود دارد. از آنجا که بدون وجود آب موتور به خوبی کار نمی کند. بنابراین حتما قبل از روشن کردن ماشین از سطح ضد یخ خودرو اطمینان حاصل کنید.

 

5. قدرت باتری در سرما کمتر می شود.

قدرت باتری در معرض هوای سرد کمتر می شود. از طرف دیگر برق رسانی به تمامی بخش های خودرو اهمیت بسیار زیادی دارد، چون ممکن است ساعات زیادی را در جاده سپری کنیم. بنابراین بهتر است پیش از حرکت از سلامتی باتری اطمینان حاصل کنیم.

6. بسیار آهسته و آرام حرکت کنید

جاده های برفی بهترین مکان برای منحرف شدن خودرو است. از آنجا که دید در این جاده ها کم است و اصطکاک لاستیک ها نیز پایین است در هنگام حرکت باید بسیار آرام و آهسته اتومبیل را هدایت کرد. جاده های برفی به هیچ وجه مکانی برای سرعت بالا یا سبقت نیست. بنابراین در هنگام حرکت حتما باید بسیار دقت کرد. در تمامی طول مسیر بهتر است از دنده سنگین استفاده کنیم.

 

7.اگر برف سنگین شد، توقف کنیم

در برخی اوقات هنگام شروع حرکت برف چندان سنگین به نظر نمی رسد اما وقتی بخشی از مسیر را طی می کنیم متوجه سنگینی برف می شویم. در این زمان لازم است خودرو را در یک جای امن، مثل پارکینگ های کنار جاده متوقف کنیم. به خاطر داشته باشیم که حرکت در هنگام برف سنگین و بدون محدودیت دید هم جان خود ما و هم سایر رانندگان را به خطر می اندازد.

8.لیز خوردن ماشین کاملا طبیعی است

اگر تجربه رانندگی در برف را داشته باشید به احتمال زیاد متوجه لیز خوردن اتومبیل خواهید شد. یکی از نکات بسیار مهم در هنگام لیز خوردن این است که ماشین در هر جهتی که لیز بخورد ، باید فرمان را به همان جهت بچرخانید. با انجام این کار شما مجددا می توانید اتومبیل خود را کنترل کنید. لیز خوردن در جاده های برفی کاملا طبیعی است. بنابراین بهتر است آرامش خود را حفظ کنیم.

9.باک ماشین را پر کنید

رانندگی در جاده های برفی به طور معمول طولانی تر است. ممکن است طی کردن یک مسیر 2 ساعته در حالت عادی تا 6 ساعت به طول بینجامد. بنابراین پیش از رانندگی حتما از پربودن باک اتومبیل تان اطمینان حاصل کنید. در بسیاری از موارد یک باک پر شما را گیر کردن در برف نجات می دهد.

 

10.فاصله مناسب در جاده را حفظ کنید

در بسیاری از مواقع ممکن است راننده جلویی شما نتواند اتومبیل را کنترل کند. در این مواقع امکان برخورد اتومبیل جلویی با ماشین شما وجود دارد. در حقیقت بسیاری از تصادف های رانندگی در نتیجه همین عدم رعایت فاصله استاندارد است. بنابراین در جاده های برفی حتما باید فاصله مناسب خود را از سایر اتومبیل ها حفظ کنید. حفظ فاصله از برخورد خودروها جلوگیری می کند.

رانندگی با خودرو دستی و اتوماتیک به یک اندازه دشوار است

در انتهای مقاله باید بر یک نکته مهم تاکید کنیم. رانندگی با اتومبیل های دستی یا اتوماتیک سختی های خاص خود را دارد. بنابراین فرقی نمی کند که ماشین ما دستی یا اتومات باشد. نکاتی که در این مقاله به آن اشاره کردیم برای هر دو مدل مصداق دارد. به عبارت دیگر هنگام رانندگی در جاده های برفی باید با احتیاط و هوشیاری بسیار بالا عمل کرد.

 


منبع: سایت سپید خودرو

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.