باتری خودرو را چه زمانی تعویض کنیم؟

باتری خودرو

باتری خودرو جزء قطعات مهم و حیاتی خودرو محسوب می شود که نیاز به رسیدگی و نگهداری دارد. باتری ها بسته به نوع برند و موقعیت آب و هوایی و جغرافیایی ،بعد از گذشت چند سال کارایی خود را ازدست می دهند. آن زمان است که نیاز به تعویض دارند. با ما باشید تا درباره باتری خودرو و مناسب ترین زمان تعویض آن مطالبی را تقدیمتان کنیم.

باتری خودرو چگونه کار می کند و وظیفه آن چیست؟

وظیفه اصلی باتری خودرو راه اندازی و روشن کردن موتور است. برای این منظور میل لنگ خودرو که توسط شاتون به پیستون ها متصل است باید به چرخش واداشته شود. این وظیفه بر عهده استارت گذاشته شده که توسط الکتریسته دریافتی از باتری، میل لنگ را به چرخش در می آورد. باتری های معمولا از شدت جریان 500 تا 700 آمپر برخوردار هستند که این میزان برای به حرکت درآوردن اولیه موتور کافی است.

ساختار باتری ها معمولا به صورت سربی – اسیدی می باشند. بدین شکل که از صفحات سربی تشکیل شده اند که به طور موازی و عمودی در روبه روی یکدیگر قرار دارند و فضای خالی مابین این صفحات با آب مقطر و اسید سولفوریک پر شده است.

ساختار باتری خودرو

 

واکنش شیمیایی ایجاد شده مابین سرب و این اسید باعث تولید الکتریسته و

همچین ذخیره الکتریسته

می گردد.شارژ باطری ها در خودرو توسط سیستم شارژر های تعبیه شده در موتور انجام می پذیرد. بعبارتی وقتی که موتور خودرو روشن است دینام را به چرخش در می آورد. در این هنگام دینام به مانند یک ژنراتور الکتریسته تولید می کند که این الکتریسته به باطری ماشین منتقل شده و درون آن ذخیره می گردد تا در هنگام خاموش بودن انرژی مورد  نیاز  استارت و دیگر وسایل برقی خودرو را تامین  نماید.


بیشتر بخوانید : آشنایی با باتری خودرو هیوندای ورنا


 

شرایط آسیب پذیری باتری خودرو

در فصل خیلی سرد و خیلی گرم زمانی که دمای هوا بسیار بالا و یا بسیار پایین است، چون باتری ها برای چنین دماهایی طراحی نشده اند بسیار آسیب پذیرترند.

یکی دیگر از آسیب هایی که به باطری ماشین وارد می شود سیستم غیر اصولی شارژ باتری است. بگذارید با یک مثال برای شما این موضوع را شرح دهم در برخی مواقع سیستم شارژر خودرو خراب شده  و میزان الکتریسته بیشتری را تولید می کند. یااینکه پس از شارژ کامل، باتری جریان را قطع نمی کند. در چنین شرایطی باطری ماشین دچار مشکل می گردد.

این موضوع را در نظر داشته باشید که صفحات داخل باتری بسیار آسیب پذیرند. بنابراین همواره مطمئن باشید که باتری شما توسط گیره های خود به بدنه ماشین وصل شده است.

از دیگر عومل مخرب خودرو اتصال دو سر مثبت و منفی باطری به یکدیگر است . چرا که در صورت برقراری اتصال کوتاه ،صفحات سربی به شدت آسیب دیده و دیگر قادر به ذخیره و یا تولید الکتریسته نخواهند بود.

 

بهترین زمان برای تعویض باتری خودرو

باطری ماشین در شرایط عادی و کاملا نرمال از عمر 4 تا 5 سال برخوردار هستند. شرایط نرمال هیچگاه برای خودرو وجود ندارد .چرا که خودروها معمولا در نقاط  سرد و یا گرم قرار دارند و ضمنا خودرو وسیله است که دائما در حال حرکت بوده و این حرکت به معنی لرزش و تکان است که برای باتری ها مخرب است. از همین رو باطری ماشین معمولا عمر کمتری دارد. بنابراین بهترین زمان تعویض حدود 3 سال خواهد بود. توجه داشته باشید که در این زمان شاید هنوز خودروی شما به صورت نرمال استارت می خورد اما آگاه باشید که ممکن است در تایمی که اصلا فکرش را نمی کنید باتری شما به اصطلاح بخوابد و خودرو استارت نخورد.

باتری های اسید- سربی معمولا رفته رفته کارایی خود را از دست داده و این شانس را خواهیم داشت که متوجه زمان تعویض آن بشویم ولی مشکل اصلی در باتری های خشک است که ناگهانی خراب شده و علائمی ندارند.

اصلی ترین نشانه ای که بیانگر زمان تعویض باتری ماشین شماست بد استارت خوردن خودرو است یا حتی ممکن است اصلا استارت نخورد. که بیانگر این مسئله است که باطری ماشین شما شارژ نشده و انرژی لازم برای به حرکت درآوردن میل لنگ وجود ندارد.

این نکته را در نظر داشته باشید که این موضوع می تواند ناشی از ایراد سیستم شارژ موتور باشد.

قابل ذکر است در باطری های خشک نشانگری در روی باتری نسب شده که در زمان سلامت به رنگ سبز است. اما هنگامی که عمر باتری رو به اتمام و یا خراب شده باشد این نشانگر به رنگ قرمز درخواهد آمد.


 برای خرید باتری خودروهای هیوندای از این صفحه دیدن کنید.


محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.